Skip Navigation Links
Ana Sayfa
İletişim
 
Skip Navigation Links
Hakkımızda
Referanslarımız
İletişim
Yazılı Basında Cihangir Dönmez
Görsel Basında Cihangir Dönmez
Cihangir Dönmez Köşe YazılarıExpand Cihangir Dönmez Köşe Yazıları
2B Araziler için takdir edilen rayiç bedeller
 
 
 
 
 

 

 

CİHANGİR DÖNMEZİN KATILDIĞI TELEVİZYON PROGRAMLARI

Detaylı Bilgi >>

 

===> KÖŞE YAZISI 20

İSTANBULDAKİ  KAÇAK YAPILAR VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU  :

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün :

 

İstanbul İli Büyükçekmece İlçesi halen görevde olan Belediye Başkanı Hasan Akgün, bölgesinde yer alan kaçak yapılara ilişkin yıkım yönünde kesinleşmiş Encümen kararlarını uygulamamıştır.

 

Yapılan şikayet üzerine, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı İçişleri Bakanlığından soruşturma izni verilmesini talep etmiş, İçişleri Bakanlığı 23.05.2007 tarih ve 2007/108 sayı ile soruşturma izni verilmemesi yönünde karar vermiştir.

 

İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verilmemesi kararına karşı yapılan itiraz üzerine ;

Danıştay Birinci Dairesi 24/10/2007 tarih 1217 esas ve 1221 karar no ile İçişleri Bakanının 23.05.2007 tarih 2007/108 sayılı soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararını oybirliği ile kaldırmış, dosyayı Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına göndermiştir.

 

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının kasden görevi kötüye kullanmak suçuna ilişkin olarak hazırladığı iddianame, Büyükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmiş ve yapılan yargılama sonucu Büyükçekmece Belediye Başkanı hakkında  2 yıl 22 ay 20 gün hapis cezası ve üç yıl memuriyetten men cezası verilmiştir.

 

Sarıyer Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün :

 

Sarıyer de bulunan Doğa Kolejinin kaçak olmasını bilmesine rağmen işlem yapmadığı ve Sarıyer Belediyesi Encümeni tarafından kaçak eklentiler için verilen yıkım kararı konulu Encümen kararını uygulamadığı iddiasıyla eski Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün ve üç Sarıyer İmar Müdürlüğü çalışanı hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan ceza davası açılmıştır.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski İmar Müdürü Semih Ay :

 

Sarıyerde bulunan Doğa Kolejinin kaçak olmasını bilmesine rağmen işlem yapmadığı iddiasıyla eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü İsmet Ay hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan ceza davası açılmıştır.

 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek .

 

Beykoz Belediyesince yıkım konusunda verilmiş bulunan Encümen kararını ve aynı konuda İdari Yargıda kesinleşmiş olan yıkım kararını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğünün talebi üzerine kaçak yapıların onbeş gün içinde yıkılması konulu yazılı talimatını yerine getirmeyen Beykoz Belediye Başkanı hakkında vatandaş tarafından görevi kötüye kullanmak suçunu işlediği  iddiasıyla  Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

 

 

 

Boğaziçi İmar Müdürlüğü Beykoz Bölgesi Sorumlusu  Emrah Yılmaz :

 

Boğaz manzaralı kaçak villa inşaatını koordine etmekle suçlanan ve hakkında yakalama emri çıkarılan İmar Müdürlüğü Beykoz Bölgesi sorumlusu Emrah Yılmaz aranmaktadır.

 

Boğaziçi Eski İmar Müdürü Mehmet Kahveci :

 

İstanbul da boğaz manzaralı kaçak villa inşaatını koordine etmekle suçlanan eski Boğaziçi İmar Müdürü Mehmet Kahveci gözaltına alınmış,tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Mehmet Kahveci Savcılığın itirazı üzerine tutuklanarak cezaevine konulmuştur.

 

29.03.2010  Hukukçu Cihangir Dönmez